Kiedy jest już chęć do grania na gitarze, zdecydowanie – pojawia się pytanie JAKĄ GITARĘ KUPIĆ DLA POCZĄTKUJĄCYCH ? Są różne opinie, podparte różnymi argumentami.

Podzielę się swoim doświadczeniem, jak to było u mnie i jaką gitarę kupić moim zdaniem na początek. Uważam, że ten wybór najważniejszy jest szczególnie dla osób, które zaczynają dopiero historię z gitarą. Ważne jest żeby to był instrument, do którego będzie się chętnie wracać i ćwiczyć. Nie ma co się oszukiwać, żeby dobrze grać na gitarze potrzeba będzie spędzić z gitarą trochę czasu.

Wyróżniamy różne rodzaje gitar: gitara klasyczna, akustyczna, elektryczna, basowa. To tylko taki podstawowy znany popularnie podział. Każda z tych gitar ma jeszcze dalsze możliwości wyboru. Są gitary 6-strunowe, 12-strunowe. W przypadku gitary basowej najczęściej spotykane 4-strunowe lub 5-strunowe.

Jaką gitarę kupić,
żeby można zakup uznać za udany,
a gitara zachęcała do nauki i ćwiczenia ?

 

Ze swojego przykładu zachęcam do zakupu gitary klasycznej.
Podam 2 główne powody takiego wyboru.

Po pierwsze, osoba zaczynająca grać na gitarze, lub taka, która dopiero zamierza grać i zastanawia się jaką gitarę kupić dla początkujących będzie miała łatwiej. Struny gitary klasycznej są nylonowe, dzięki temu są bardziej miękkie niż np. przy gitarze akustycznej. Niektórym osobom podoba się brzmienie gitary akustycznej, bo jest bardziej wyraziste, metaliczne, może bardziej dźwięczące. Dźwięk gitary klasycznej jest bardziej ciepły, delikatniejszy. Ale za to twarde metalowe struny gitary akustycznej mogą zniechęcać szczególnie początkujących do ćwiczenia i nauki na gitarze. Sam do dzisiaj pamiętam, jak czułem jak „płoną” mi palce, kiedy próbowałem wziąć do ręki gitarę akustyczną kolegi. Oczywiście na początku nawet przy nylonowych strunach palce będą piekły początkujących. Niestety – te początki trzeba przebrnąć czasem z zaciśniętymi zębami :) Ale na szczęście jest to krótki czas, przy regularnym ćwiczeniu opuszki palców szybko się przyzwyczają i stwardnieją :)

Drugi powód wyboru gitary klasycznej to szerszy gryf, dzięki czemu łatwiej nauczyć się prawidłowego ustawiania palców. Lepiej potem brzmią akordy gitarowe, gdy lewa ręka wyćwiczona jest do takiej właściwej postawy. Początkowo szerszy gryf może sprawiać nieco trudności początkującym, szczególnie osobom, które mają krótsze palce. Ale ja też takie mam i gwarantuję, że nie jest to problem. A ucząc się na szerszym gryfie gitary można potem płynnie poradzić sobie z przejściem np na gitarę basową.

 

Powstaje jeszcze pytanie jaką gitarę kupić dla początkujących – nową czy używaną ?

 

Tutaj też sprawa może być rozbudowana. Napewno w większości wybór będzie zależał od posiadanego budżetu i środków na taki zakup. Ale uważam, że wszystko zależy. Można kupić starą polską gitarę używaną (sam tak zaczynałem – gitara Defil) już za kilkadziesiąt złotych. Ale jak ktoś posiada dobrej klasy gitarę hiszpańską, to nawet używana może kosztować nawet kilkaset złotych.

Jeśli dysponujesz budżetem kilkuset złotych i są to jakieś odłożone środki na ten cel. A zamierzasz, że Twoja historia z gitarą nie będzie przelotna, chcesz by trwała nieco dłużej – to napewno nie będą to pieniądze wyda na marne.

Wracając do mojego przykładu, kiedy zaczynałem nie miałem niestety większych środków. Nieszczęsny defil dawał mi znać o sobie, gitara miała straszne kłopoty ze strojeniem. Brzmienie też miała bez szału. I ta niewymiarowa budowa. Kształt trochę jak gitara akustyczna, z drugiej strony struny nylonowe jak gitara klasyczna. Generalnie katastrofa.

Ale dziś jest trochę inaczej, kiedy zastanawiasz się jaką gitarę kupić możliwości są znacznie większe.
Poniżej daję Ci kilka linków do gitar, które samodzielnie sprawdziłem. Jest to zaufany sklep z mojego rodzinnego miasta. Prowadzą też sprzedaż internetową, także jeśli chcesz się zainteresować, to pewnie można załatwić zakup z przesyłką. Poza tym są to całkiem dobrej jakości gitary, a jednocześnie w przystępnej cenie:

link1

link2

link3

Jeśli uznasz, że cena jest zbyt wysoka. Nie wiesz jeszcze, czy chce się „wiązać” z gitarą na dłużej, czy to tymczasowy przebłysk. Podoba Ci się gra na gitarze, ale nie wiesz czy to  będzie Twoje hobby i pasja na dłuższy czas, rozważ faktycznie zakup gitary używanej. Rozejrzyj się w pobliskich sklepach muzycznych, może mają jakieś ogłoszenia. Dobrym pomysłem jest też tablica ogłoszeń w szkołach muzycznych, jeśli masz jakąś w pobliżu. Jeśli nie to napewno znajdziesz coś w internecie, np tutaj.

Mam nadzieję, że pomogłem Ci w jakimś stopniu w odpowiedzi na pytanie

jaką gitarę kupić dla początkujących ?

 

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu.
Możesz zostawić również poniżej swój komentarz, chętnie zapoznam się jaką Twoim zdaniem kupić gitarę.

A jeśli szerzej zainteresował Cię temat dotyczący nauki gry na gitarze, być może na poważnie rozważasz zakup instrumentu. Potrzebujesz wiedzy i materiałów na ten temat – zapraszam Cię na mój DARMOWY KURS GITAROWY. Udostępniam w nim zarówno przydatne materiały i wiedzę w formie ćwiczeń. Nauczysz się w nim także jak zagrać znane piosenki gitarowe.

Serdecznie gitarowo Cię pozdrawiam !